• Tryb domyślny
  • Tryb nocny
  • Kontrast
  • Aa Aa Aa
  • Stały układ Szeroki układ
  • A- A A+

               Facebook        Twitter        Instagram

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 797 097 661, e-mail: biblioteka@gbpbestwina.eu

 

Czynne: pn. - wt. od 07:30 do 15:30,   śr. od 9:00 do 17:00, czw. od 9:00 do 19:00, pt. od 9:00 do 16:00

 

 

  • w1.jpg
  • w2.jpg
  • w3.jpg
  • w4.jpg
  • w5.jpg
  • w6.jpg
  • w7.jpg
  • w8.jpg
  • w9.jpg
  • w10.jpg
  • w11.jpg
  • w12.jpg
  • w13.jpg
  • w14.jpg
  • w15.jpg
  • w16.jpg
  • w17.jpg
  • w18.jpg
  • w20.jpg
  • w21.jpg
Previous Next Play Pause
  • Główna
  • O bibliotece
  • Dokumenty
  • Deklaracja dostępności
  • RODO
  • Katalogi
  • Konkursy
  • Mapa strony
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start

Spotkanie z legendą himalaizmu – Krzysztofem Wielickim!

Szczegóły
Odsłony: 115
„Lodowy Wojownik” w Bestwinie – spotkanie z Krzysztofem Wielickim
 
Jego nazwisko to legenda, synonim wielkich wyczynów i wspomnienie największych osiągnięć polskiego himalaizmu. Kiedy w 1980 r. Krzysztof Wielicki wspólnie z Leszkiem Cichym dokonał na Mount Evereście pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik, w kraju zapanowała euforia. Oto rozpoczynał się nowy rozdział w ekstremalnym sporcie, przez długie lata dla Polaków zwyczajnie niedostępnym… Piąty człowiek na Ziemi który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, członek „The Explorers Club”, laureat „Złotego Czekana” i autor licznych książek spotkał się 12 maja z czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie. Niezwykły gawędziarski talent pana Krzysztofa, wspaniałe zdjęcia i filmy oraz gotowość do odpowiedzi na wszelkie pytania niewątpliwie zaraziły górskim bakcylem wielu spośród zapełniających salę gości. Ne trzeba być himalaistą – nawet, jeśli będą to tylko Beskidy, warto wyjść na szlak…
Wielicki zaczął od zaskakującego wyznania – góry same w sobie są martwą naturą, a ożywia je dopiero człowiek. Podkreślał, że jego droga na szczyty wcale nie była oczywista. Urodzony w Wielkopolsce, pasję i hart ducha czerpał z harcerstwa, które uformowało jego charakter. Swoją karierę budował powoli, od skałek, przez Tatry i Alpy, aż po Himalaje, co uznał za drogę bezpieczniejszą niż dzisiejsze „skoki na głęboką wodę”.
Sporą część opowieści zajęło wspomnienie historycznego, pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Wielicki z rozbawieniem wspominał braki sprzętowe tamtych lat – ortalionowe kurtki i domowej roboty szaliki. Ciekawą anegdotą była „bitwa o łyżki” – fragment odtworzonego nagrania z bazy, gdzie kierownik wyprawy Andrzej Zawada dyskutował z alpinistami o braku sztućców w obozach. To pokazało ludzką stronę tych heroicznych zmagań. Ostatecznie Wielicki i Leszek Cichy stanęli na szczycie 17 lutego, zostawiając tam różaniec od Jana Pawła II.
Krzysztof Wielicki opowiedział o swoich rekordach, które zmieniały historię: Broad Peak (1984) - Pierwsze w historii wejście na ośmiotysięcznik i powrót do bazy w ciągu jednej doby (16 godzin w górę, 6 w dół), a także Lhotse (1988): Wyczyn niemal nadludzki – zdobycie szczytu zimą, samotnie i w gorsecie ortopedycznym, który nosił po poważnym urazie kręgosłupa. Wspominał, że ból był ogromny, ale widok partnera (Leszka Cichego) wychodzącego mu naprzeciw z herbatą, dodał mu sił do przeżycia zejścia.
Gość z sentymentem wspominał swoich przyjaciół. O Wandzie Rutkiewicz mówił jako o kobiecie o żelaznej woli, która „nigdy nie odpuszczała”. Przytoczył historię o badaniach medycznych w Szwajcarii, gdzie Wanda, słysząc, że koledzy mają arytmię serca (co uznano za cechę sportowców wyczynowych), koniecznie chciała, by u niej też ją zdiagnozowano – byle tylko nie być gorszą. O Jerzym Kukuczce opowiadał jako o gigancie, wspominając wspólną radość po zdobyciu Kanczendzongi, ale też traumatyczne chwile, gdy pożegnali w górach Andrzeja Czoka.
„Jak człowiek czegoś dotknie, złapie i to pasuje mu intelektualnie, fizycznie i psychicznie – i się z tego nie wycofa, to jest pasja. To już jest koniec” – mówił Krzysztof Wielicki. Za każdą taką pasją stoją wszakże ludzie, którzy ją rozumieją i akceptują, tutaj z uznaniem himalaista wypowiedział się o małżonkach wykazujących się wręcz anielską cierpliwością i prawdziwym heroizmem.
Spotkanie prowadziła dyrektor GBP Marzena Kozak. Po prelekcji była możliwość zakupienia książek, uzyskania autografu i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Po Marku Kamińskim, Adamie Bieleckim, Michale Jagielle i innych dawnych gościach bestwińskiej książnicy, Krzysztof Wielicki dołącza do panteonu ludzi gór odwiedzających naszą gminę. Cieszymy się z tego niezmiernie, życząc mu dużo zdrowia i spełnienia kolejnych marzeń – a do nich należy spodziewane na rok 2027 otwarcie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
tekst i zdjęcia : Sławomir Lewczak

 

Kolejna edycja Konkursu o Pszczołach "Pszczoła malowana przyprawami"

Szczegóły
Odsłony: 241

Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie wraz Kołem Pszczelarzy z Bestwiny i Radnym Powiatowym Łukaszem Pasierbkiem ogłaszają kolejną edycję konkursu o Pszczołach. Tym razem "Pszczoła malowana przyprawami", czekamy na Wasze prace do 15 maja 2026. 

Regulamin konkursu plastycznego „Pszczoła malowana przyprawami”

Formularz zgłoszenia udziału w konkursie plastycznym „Pszczoła malowana przyprawami”

Klauzula informacyjna RODO dla uczestnika konkursu plastycznego „Pszczoła malowana przyprawami”

 

Legendy, czarownice i morderstwo w tle. Spotkanie z Michałem Zgajewskim

Szczegóły
Odsłony: 199

Michał Zgajewski, pochodzący z Oleśna, studiował historię i filozofię w Częstochowie, gdzie później obronił doktorat. Po zakończeniu studiów zamieszkał w Żywcu. Przez wiele lat tworzył powieści „do szuflady”, równocześnie publikując krótsze formy literackie poza głównym nurtem wydawniczym.

„Czarownice” z Lipowej zawitały w Bestwinie za sprawą najnowszej książki Michał Zgajewski - pisarz „Dolina Czarownic”. O tej książce i kilku innych opowiedział wczoraj na spotkaniu w GBP w Bestwinie sam Autor. Pan Michał pisze już od trzynastu lat, ale jego książki dopiero niedawno stały się popularne, nie tylko za sprawą ciekawych bohaterów, jak np. nietuzinkowy Norbert Krzyż, ale przede wszystkim przez to, że akcja budowana jest na prawdziwych wydarzeniach z rejonu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Sam przyznał, że wiele ciekawych pomysłów zaczerpnął z zapisów w „Dziejopisie żywieckim” z którego to właśnie pochodzą wzmianki o czarownicach, do tego dodać szczyptę zamiłowania do mitologii słowiańskiej i bestseller gotowy. Podczas rozmowy z czytelnikami Autor zdradził, że pisanie wcale nie jest takie łatwe, wymaga wiele wysiłku, ale też sprawia mnóstwo radości oraz satysfakcji szczególnie jeżeli książka jest wydana i chętnie czytana. Mamy nadzieję, że najnowsza książka „Dolina Czarownic”, jak również wcześniejsze „Czarnobogi”, czy trylogia „Strażnik jeziora” przypadną naszym czytelnikom do gustu, a Pan Michał Zgajewski, jeszcze niejedną historią z regionu Beskidów nas zaskoczy.

Dziękujemy za ciekawe spotkanie, czekamy na kolejne książki, a czytelnikom życzymy przyjemnej lektury. Książkę „Dolina czarownic” jeszcze dzisiaj i w poniedziałek można nabyć w naszej bibliotece. Zapraszamy!

      

Zapraszamy na wystawę podświetlanych prac autorstwa Pani Alicji Budniok

Szczegóły
Odsłony: 266

Zapraszamy na wystawę podświetlanych prac autorstwa Pani Alicji Budniok

  

"Zdarzyło się w Beskidach..." II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Szczegóły
Odsłony: 795
Beskidy, położone tuż obok Bielska-Białej – pierwszej stolicy kultury Polski – stają się przestrzenią literackiej wyobraźni i inspiracji.
II Ogólnopolski Konkurs Literacki „Zdarzyło się w Beskidach…” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie, zaprasza młodzież i dorosłych do tworzenia opowiadań kryminalno-przygodowych osadzonych w górskim krajobrazie Beskidów.
Tajemnica, przygoda, napięcie i moc słowa – wszystko może się zdarzyć na beskidzkich szlakach. Konkurs promuje czytelnictwo, kreatywność i wrażliwość językową.
 

Regulamin Konkursu Literackiego "Zdarzyło się w Beskidach…."

Formularz zgłoszenia udziału osoby niepełnoletniej w ogólnopolskim konkursie literackim „Zdarzyło się w Beskidach…”

Formularz zgłoszenia udziału osoby dorosłej w ogólnopolskim konkursie literackim „Zdarzyło się w Beskidach…”
 
 

Magda Lewczak wśród nagrodzonych Animatorów Kultury

Szczegóły
Odsłony: 272
26 stycznia 2026 roku w Czechowicach-Dziedzicach, w sali widowiskowej mieszczącej się przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4, odbyło się uroczyste Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowisk kulturalnych z całego regionu i stało się okazją do podsumowania minionego roku oraz wyrażenia uznania dla osób i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju życia kulturalnego oraz promocji lokalnego dziedzictwa. Podczas gali uhonorowano tych, którzy swoją codzienną pracą, zaangażowaniem i kreatywnością wzmacniają rangę kultury w powiecie.
 
Wśród wyróżnionych znalazła się również nasza koleżanka, Magda Lewczak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie. Nagrodę przyznano jej za wyjątkowy wkład w profesjonalne opracowywanie zbiorów bibliotecznych, tworzenie bibliografii oraz konsekwentne i pomysłowe działania promujące bibliotekę w mediach społecznościowych. Jej praca nie tylko porządkuje i upowszechnia zasoby biblioteczne, ale także skutecznie buduje wizerunek biblioteki jako miejsca otwartego i aktywnie uczestniczącego w życiu lokalnej społeczności.
 
 
 

"Podróżnik w czapce" - relacja ze spotkania

Szczegóły
Odsłony: 304
Z całego serca dziękujemy Jakubowi „Qbie” Bociądze za wczorajsze, fantastyczne spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Za ogrom pozytywnej energii, otwartość, poczucie humoru i barwne anegdoty z podróży, które rozbawiały i inspirowały publiczność. Dziękujemy za odwagę, pasję i pokazanie, że świat stoi otworem dla tych, którzy mają ciekawość i determinację. Uczestnicy spotkania wyszli uśmiechnięci, zadowoleni i naładowani dobrą energią.
* Qba Bociąga czyli "Podróżnik w czapce" to polski podróżnik i autor z Częstochowy, który zasłynął z realizacji niezwykłego wyzwania – odwiedzenia 100 krajów przed 40. urodzinami i opisania tych podróży w książce „100 krajów przed 40-tką". Jest także wokalistą zespołu AmperA i wystąpił w The Voice of Poland, potrafi rozbawić, a jednocześnie pokazać, że podróże to nie tylko geografia, ale przede wszystkim ludzie, emocje i niespodzianki !

            

Strona 2 z 24

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • ...
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Biuletyn Informacji Publicznej Gminnej Biblioteki Publicznej

Konkurs literacki

Galeria zdjęć

 

 

Katalog zbiorów

Ciekawe strony

Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie

ul. Szkolna 8, 43-512 Bestwina, woj. śląskie
email: biblioteka@gbpbestwina.eu
wypozyczalnia@gbpbestwina.eu
 czytelnia@gbpbestwina.eu
 dzieciecy@gbpbestwina.eu

Filia w Bestwince

ul. Dworkowa 3, 43-512 Bestwinka, woj. śląskie
email: bestwinka@gbpbestwina.eu

Filia w Kaniowie

ul. Batalionów Chłopskich 19
43-512 Kaniów, woj. śląskie
email: kaniow@gbpbestwina.eu

Filia w Janowicach

ul. Janowicka 137
43-512 Janowice, woj. śląskie
email: janowice@gbpbestwina.eu

 

 

 

 

Logo projektu Kuźnia Dostępnych Stron Logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Logo Spółdzielni Socjalnej FADO Logo Fundacji PCJ Otwarte Źródła

Projekt Kuźnia Dostępnych Stron współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Joomla Templates by Joomla-Monster.com
Wróć na górę