Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 119

Trochę statystyki i nie tylko

 

 

Kilka faktów z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie i jej filii w Bestwince, Janowicach i Kaniowie w roku 2019

W Gminie Bestwina działają biblioteki publiczne:
Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie- od 1947 roku
Filia w Bestwince – od 1967 roku
Filia w Janowicach – od 1957 roku
Filia w Kaniowie – od 1957 roku

W ciągu roku przybyło -  2 996 książek oraz 50 egzemplarzy zbiorów specjalnych
Obecnie całość zasobów bibliotecznych obejmuje 83 996 woluminów książek oraz 3 382 egzemplarze zbiorów specjalnych, co daje w sumie 87 378 jednostek.
Czytelnicy aktywni zarejestrowani (tylko w 2019 r)-  4 153
Odwiedziny  czytelnicze – 35 587

Oprócz tradycyjnego wypożyczania książek i czasopism, udostępniania prezencyjnego w czytelniach, udostępnia się również dokumenty elektroniczne i zbiory audiowizualne.
Udostępniono materiałów bibliotecznych – 77 133
Udzielono informacji- 6 017
Od lat GBP w Bestwinie prowadzi różnorodne akcje mających na celu popularyzację czytelnictwa.
W 2019 r. przeprowadzono ponad 350 różnego typu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i informacyjnych takich jak np. spotkania autorskie,  konkursy mające zasięg ogólnopolski i lokalny, spotkania czytelników w ramach 4 Dyskusyjnych Klubów Książki, wystawy, warsztaty, akcje promocyjne, kursy, lekcje biblioteczne, sesje itp..
Zanotowaliśmy 15 100 uczestników tych wydarzeń.


Kilka zdań o komputeryzacji

Stosowany system biblioteczny -  System biblioteczny SOWA2/ MARC21
Skomputeryzowane prace biblioteczne:
•    Tworzenie własnych katalogów komputerowych
•    Gromadzenie zbiorów
•    Wydruk inwentarzy
•    Skontrum
•    Rejestracja czytelników i wypożyczeń

liczba rekordów w bazie Biblioteki: 
baza książek i zbiorów specjalnych – 65 690
baza czasopism – 5 187

Nasze social media:
http://www.facebook.com/GBPBestwina,
http://bibliotekawkaniowie.blogspot.com/,
http://bibliotekawjanowicach.blogspot.com/
http://www.facebook.com/BibliotekawKaniowie
https://www.facebook.com/Biblioteka-w-Bestwince
https://www.facebook.com/Biblioteka-w-Janowicach

- Instagram- https://www.instagram.com/gbpbestwina/
- Tweeter: https://twitter.com/GBPBestwina/

facebook – Gmina Bestwina na starych zdjęciach
Biblioteka posiada dostęp do platformy z e-bookami: -   IBUK Libra, Academica

OBSŁUGA KONTA CZYTELNICZEGO W INTERNECIE

Wszystkie procesy i obsługa Czytelnika we wszystkich placówkach GBP w Bestwinie są w pełni skomputeryzowane. Czytelnicy posiadają kartę identyfikacyjną, wydawaną w bibliotekach publicznych Gminy Bestwina i mają możliwość samodzielnego sprawdzania stanu konta czytelniczego w Internecie.
Po uruchomieniu odpowiedniego katalogu internetowego biblioteki, dostępnego na stronie www.gbpbestwina.pl - pojawi się zakładka służąca otwieraniu konta pod nazwą „zaloguj”. Użytkownik loguje się na konto czytelnicze podając identyfikator, którym jest do wyboru: numer karty bibliotecznej lub nazwisko i imię, sam przydziela sobie hasło.
Po poprawnym zalogowaniu czytelnik ma możliwość sprawdzenia tytułów  wypożyczonych zbiorów oraz przewidzianych terminów zwrotu egzemplarzy, a także dokonania rezerwacji lub zamówienia książek lub innych jednostek na podstawie katalogu internetowego. Dodatkową funkcją związaną z obsługą konta jest możliwość prolongowania książek wypożyczonych /przedłużenia terminu zwrotu egzemplarzy/. Można również zamawiać i rezerwować dowolną pozycję ze zbiorów biblioteki.
Usługa internetowego zamawiania książek dostępna jest dla czytelników wymienionych placówek za pośrednictwem komputerów domowych oraz w siedzibie bibliotek.
    Rezerwowanie książek [dotyczy książek, które są na półce w bibliotece] – usługa ta pozwala na odłożenie książki w bibliotece dla czytelnika, który ją zarezerwował. Zarezerwowane książki oczekują na odbiór przez czytelnika przez 3 dni. Funkcja zdalnego rezerwowania książek działa w każdej placówce .

    Zamawianie książek [dotyczy pozycji, które są wypożyczone] – funkcja zamawiania pozwala na „wpisanie się” czytelnika na wirtualną listę osób oczekujących na zwrot książki.
Funkcja zamawiania i rezerwowania książek wymaga wcześniejszego zalogowania się na konto czytelnicze przy użyciu identyfikatora i hasła.
 
PROLONGOWANIE KSIĄŻEK WYPOŻYCZONYCH

Prolongowanie wypożyczonych książek drogą internetową – usługa pozwala na samodzielne przesunięcie terminu zwrotu książek wcześniej wypożyczonych. Funkcja działa po wcześniejszym zalogowaniu czytelnika na jego indywidualne konto. Użytkownicy mogą samodzielnie prolongować książki, o ile nie zostały one przetrzymane. Dla książek przetrzymanych funkcja prolongaty jest zablokowana.

POWIADAMIANIE CZYTELNIKÓW PRZEZ SYSTEM

GBP w Bestwinie zdalnie powiadamia czytelników  o tym, że:
•    wypożyczyli książki i dobiega końca termin ich wypożyczenia,
•    przetrzymali książki, przypominając o konieczności zwrotu egzemplarzy,
•    zamówili w bibliotece książkę, która była w danej chwili niedostępna ; po zwróceniu egzemplarza przez innego czytelnika, system wysyła e-maila do pierwszej osoby w kolejce oczekujących na książkę, zawiadamiając ją o możliwości odebrania książki w bibliotece,
•    nie zgłosili się po odbiór książki zarezerwowanej /odłożonej/ w bibliotece

Należy podkreślić, że Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie w roku 2019  pracowała przez 5 miesięcy podczas toczących się prac remontowych.

Od 2006 roku GBP niezmiennie utrzymuje się na 1 miejscu w powiecie bielskim wg wskaźników opracowywanych corocznie przez Bibliotekę Śląską jako bibliotekę wojewódzką ( nie jest prowadzony ranking wojewódzki).

Wszystkim Czytelnikom dziękujemy! Zapraszamy Wszystkich, którzy jeszcze nie korzystają z naszych usług!

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 3 Wczoraj 32 W tym tygodniu 102 W tym miesiącu 102 Wszystkich 233378

Wydarzyło się:

 

Lipiec-

2010-07-05   

Powrót dzwonu

W dniu 5 lipca powrócił do swej Ojczyzny dzwon z 1504 roku zarekwirowany przez hitlerowców w 1941 roku. Dzwon odnalazł swe dawne miejsce na wieży bestwińskiego kościoła.

 

 


 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech