Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 14

Koronkowa robota

Święta tuż, tuż więc zapraszamy na nastrojową wystawę.

 

  • Odsłony: 50

Lemon czy lime?

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z podróżniczką

Justyną Wiśniewską

21 listopada (środa) o godz. 17tej w naszej bibliotece

Moja Szkocja, Rumunia i Gozo - niezwykłe niezwykłe miejsca, ludzie i przygody.

 

 

Justyna Wiśniewska - jestem żoną, mamą dwuletniej Michaliny, właścicielką kameralnego Biura Turystycznego, pasjonatką życia uzależnioną od podróżowania.
Odwiedziłam 25 krajów Europy. Zorganizowałam dla siebie oraz innych ponad 200 podróży. Zabrałam na wspólne wyprawy ponad 7000 osób. Uwielbiam poznawać nowe miejsca, smaki ich kulturę i historię. Wracając z jednej wyprawy, planuję następną. Znam bardzo dobrze okolice  swojego miejsca zamieszkania, Polskę i różne miejsca w Europie. 
Nawet nie przypuszczałam, że podróżowanie może być tak wciągające i fascynujące. Ciągle wymyślam nowe programy, odwiedzam nowe miejsca, inspiruję do podróży.
A hiszpańska oliwa z oliwek, włoski makaron czy wieczorem wypita angielska herbata przypomina mi o tych wspaniałych miejscach. 
Obecnie dużo podróżuję z córeczką. Udaje mi się połączyć życie rodzinne, pasję i pracę. Poznaję mnóstwo ciekawych ludzi, zawieram nowe znajomości.
Cieszę się życiem i spełniam swoje marzenia!
 
Zapraszam do wspólnej podróży po Szkocji, Rumunii i Gozo!

  • Odsłony: 152

Oni walczyli o Polskę

W drodze do Niepodległej...

Konferencja „Oni walczyli o Polskę”

 

Siedem ciekawych wykładów, wspaniale przygotowani prelegenci, 33 plansze ze zdjęciami i tekstem – oto bilans konferencji naukowej pt. „Oni walczyli o Polskę”, odbywającej się 2 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Obecny wśród gości senator RP Andrzej Kamiński mówił o tej inicjatywie: Gdy zostałem poproszony o patronat, nie wahałem się ani chwili. Konferencja wpisuje się bardzo dobrze w ogólnokrajowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pamięta o nich w swoich uchwałach Senat i dobrze, że w gminach takich jak Bestwina mieszkańcy również wspominają swoich bohaterów. Podobnie wyraził się wójt naszej gminy Artur Beniowski, także będący honorowym patronem rocznicowego spotkania.

            Z plansz na wystawie spoglądają na odwiedzających bibliotekę ci, którzy przed stu laty o naszą Ojczyznę wielką i małą bili się na wszystkich frontach Europy lub służyli sprawie polskiej w inny sposób: Bracia Majowie, Stanisław Pokładnik, Wincenty Duraj, Franciszek Hamerlak, Józef Ryszka, arcyksiążę Leon Karol Habsburg, Antoni Pająk i kilkaset innych nazwisk. W armiach państw zaborczych, w armii Hallera, w Legionach Polskich, na salonach politycznych czy też w wojsku odrodzonej RP podczas wojny z bolszewikami – wszędzie tam, gdzie postawili swoją stopę, tam w sercu i w myśli była Polska, jak również rodzinne strony – Bestwina, Bestwinka, Janowice i Kaniów. Spoglądamy na tych naszych poprzedników z perspektywy wieku, próbując składać w całość świadectwa materialne. Historia to oprócz dokumentów archiwalnych również kartki pocztowe słane do rodziny a nawet manierka z wydrapanymi bagnetem kolejnymi miejscami pobytu. Rodziny pieczołowicie przechowują różne pamiątki, a dzięki życzliwości wielu osób wykorzystano je w bibliotece.

            Uczestnicy konferencji zostali na wstępie przywitani przez dyrektor GBP Teresę Lewczak. Po przemówieniach senatora i wójta przyszedł czas na wykłady. Jako pierwszy zaprezentował się przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, który w wystąpieniu Organizacje społeczne w Gminie Bestwina w okresie międzywojennym nakreślił szeroką panoramę życia wspólnego na naszych terenach, ze szczególnym uwzględnieniem partii i stronnictw politycznych. Kazimierz Kamiński - przewodniczący Towarzystwa Miłośników Dankowic, wygłosił prelekcję W walce o polskość i wiarę, skupiając się na losach sąsiadów „zza miedzy”. Dzieje Gniazda „Sokoła” w Dziedzicach omówiła dr Edelgarda Foltyn - wiceprzewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Czechowic – Dziedzic i było to wstępem do wykładu Legioniści z Czechowic i Dziedzic na frontach I wojny światowej. Przygotował go Jacek Cwetler - przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Czechowic – Dziedzic. Kustosz Muzeum Regionalnego im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie Andrzej Wojtyła podzielił się z publicznością zasobami swojej placówki, przedstawiając pod zbiorczym tytułem Myśląc o wolności wybrane materiały, między innymi fragmenty wspomnień Antoniego Ślósarczyka. Dwa ostatnie wystąpienia to Bracia Majowie z Bestwiny w materiałach źródłowych - listy i artykuły prasowe (Dorota Surowiak - przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej) oraz Wybrane elementy tradycji kultury i ich transformacja we współczesnym obrazie wsi pogranicza. Przykład Bestwiny (dr Grzegorz Boboń - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie).

            Kilkugodzinna wyprawa w przeszłość  „odświeżyła” wiadomości historyczne u słuchaczy. Przypomnieli sobie, o co chodziło w „akcie 5 listopada” i w „kryzysie przysięgowym”, dowiedzieli się też, dlaczego żołnierze wywodzący się ze „Strzelca” nie przepadali za tymi z „Sokoła”. Z kolei dla rodzin Wincentego Duraja i Stanisława Pokładnika spotkanie miało wymiar sentymentalny. Poza osobami wymienionymi w tekście już wyżej, na  widowni zasiedli radni powiatu bielskiego Jan Stanclik i Grzegorz Gawęda, przedstawicielka Biblioteki Śląskiej w Katowicach dr Magdalena Madejska, dyrektor Książnicy Beskidzkiej w Bielsku – Białej Bogdan Kocurek, ks. proboszcz Cezary Dulka, panie dyrektor gminnych placówek oświatowych, reprezentanci różnych szkół i stowarzyszeń.

            W przygotowanie całej sesji włączyły się oprócz biblioteki Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie, Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic – Dziedzic i Towarzystwo Miłośników Dankowic. Patronat medialny objęły „Magazyn Gminny” oraz „Mój Powiat”.

 

Wystawa czynna będzie do końca listopada

 Sławomir Lewczak

 

 

 

 

więcej zdjęć >>> TUTAJ

  • Odsłony: 112

100-lecie odzyskania niepodległości

 

 

Wystawa będzie do oglądania przez 2 miesiące- październik i listopad, zapraszamy do zapoznania się i oczekujemy, jeśli Państwo macie dodatkowe informacje w tym temacie o podzielenie się nimi z nami.

  • Odsłony: 88

Kto wygrał V Grę Wiejską w Bestwinie?

 

Ile okien jest w bibliotece, czyli V Gra Wiejska rozstrzygnięta!

 

            Doroczna Gra Wiejska organizowana przez Gminną Bibliotekę publiczną gwarantuje wielkie emocje i wspaniałe nagrody. Sprzęt multimedialny czeka na każdego śmiałka, który „podejmie rękawicę”, odpowie na niełatwe pytania i poszuka odpowiedzi na terenie Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa. 14 września w czytelni GBP miał miejsce finał trwającej przez całe wakacje zabawy.

            Ile jest okien w bibliotece w Janowicach? Podaj pełną nazwę, model, rok produkcji nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego z Kaniowa oraz kto jest jego producentem? Ile jest schodów do obiektu o takich współrzędnych: 49°55'11.6"N 19°04'05.0"E ? Podaj hasło widoczne w bankomacie Banku Spółdzielczego w Bestwinie.  - to niektóre z pytań ułożonych przez organizatorów. Niekiedy sprawiały one graczom trudność, ale ci, którzy oddali odpowiedzi w wyznaczonym terminie, nie pożałowali. Dostarczono w sumie osiem arkuszy z rozwiązaniami, a nikt nie odszedł z kwitkiem. Z kolei zwycięzcy, czyli Zuzanna Osowska i Mateusz Nycz mieli pierwszeństwo w wyborze nagród. Fundatorami byli Bank Spółdzielczy Czechowice – Dziedzice – Bestwina reprezentowany przez prezes zarządu Agatę Dąbrowską, radca prawny Mariusz Boruch i firma ITSys Krzysztof Nowak. Patronat honorowy sprawował wójt Artur Beniowski, a medialny - „Magazyn Gminny”.

            Dyrektor GBP Teresa Lewczak podziękowała za trud włożony w grę prowadzoną pod hasłem „Poznajemy gminę Bestwina”. W podsumowaniu udział wzięli ponadto przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik i wiceprzewodniczący Stanisław Nycz.

 

Sławomir Lewczak

 

Galeria zdjęć >>>>TUTAJ

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 14 Wczoraj 41 W tym tygodniu 103 W tym miesiącu 551 Wszystkich 196450

Wydarzyło się:

 

Grudzień-

 6.12.1923 roku urodził się dr Franciszek Maga-  działacz społeczny, inicjator budowy wielu inwestycji w Bestwinie, niezapomniany lekarz wielu pokoleń, zmarł 12 czerwca 2017


 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech